W przypadku eksploatacji kopalin spod wody, na terenach wrażliwych na zanieczyszczenie wód podziemnych, zagospodarowanie nieczynnego wyrobiska stanowi istotny problem środowiskowy z puntu widzenia ochrony wód podziemnych i powierzchniowych. Usunięcie warstw zakrywających warstwę wodonośną, co w przypadku górnictwa odkrywkowego jest niezbędne, powoduje wzrost zagrożenia jakości wód podziemnych.
Przykładem takiego wyrobiska jest nieczynne wyrobisko pożwirowe w rejonie ul. Nadwislańskiej i Miejsko - Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków Sp. z o.o. w Oswiecimiu (dolina Wisły), zlokalizowane na działce 1044/2 obręb Monowice w Oświęcimiu. Na przedmiotowej działce znajduje się złoże INKO[1]. Zgodnie z Bilansem zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31 XII 2018 eksploatacja złoża INKO została zaniechana, zaś zasoby geologiczne bilansowe wynoszą 239 tys. ton[2]. W sąsiedztwie przedmiotowego wyrobiska znajdują się zakłady chemiczne Synthos S.A., Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa, osadniki, składowisko odpadów komunalnych, oraz oczyszczalnia ścieków. Powierzchnia przedmiotowego zbiornika wynosi 1,67 ha (na podstawie danych na www.geoportal.gov.pl).
Celem opracowania jest ocena stanu chemicznego wód występujących w wyeksploatowanym wyrobisku położonym na działce 1044/2.
____________________________________________________________
1 - Laskowicz I, Kuć P., Krawczyk M., Bąk B, Mapa Geośrodowiskowa Polski PIG-PIB, arkusz 971 Chrzanów, Warszawa 2014
2 - Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31 XII 2018 r. – PIG IB, Warszawa 2019 http://geoportal.pgi.gov.pl/css/surowce/images/2018/pdf/bilans_2018.pdf
Aby dowiedzieć się więcej pobierz ekspertyzę.
POBIERZ EKSPERTYZĘ