Soła już od roku 1996 objęta została monitoringiem społecznym z ramienia Towarzystwa na rzecz Ziemi (wówczas jeszcze Federacja Zielonych – Oświęcim). Rzeka wielokrotnie była źródłem konfliktów społecznych i zdecydowanych silnych protestów środowisk Ekologicznych. Mimo upływu czasu, wielokrotnie podejmowanych rozmów czy konsultacji pomysł hydrotechnicznego rozwiązana problemu powodziowego obszaru jest nadal aktualny.
Soła mimo, że na znacznej długości jest uregulowana, a jej dolina została przez człowieka przekształcona, stanowi ważną ostoję dla niektórych ptaków lęgowych, związanych z naturalnymi dolinami rzecznymi. Najcenniejszym siedliskiem dla ptaków lęgowych jest koryto rzeki i przybrzeżne lasy lęgowe, a takim niewątpliwie jest przedmiotowy jej odcinek.
Obecnie zarówno Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie - Zarząd Zlewni w Krakowie jak i Urząd Miasta w Oświęcimiu przygotowały dokumentacje techniczną dla tzw. rozwiązana problemu powodziowego rzeki Soły w km. od km 5+100 do km 6+925. Stopień zaawansowania obu dokumentacji jest rożny. W niniejszym opracowaniu analizie poddano opracowanie wykonane na zlecenie Urzędu Miasta w Oświęcimiu pt. „Koncepcja ochrony przeciwpowodziowej prawego brzegu rzeki Soły w rejonie ROD „Kamieniec”od km 5+100 do km 6+000 oraz inwentaryzacji drzew na obszarze objętym koncepcją w ramach zadania inw. pn.„Wzmocnienie nasypu wzdłuż rzeki Soły na Kamieńcu”.
Aby dowiedzieć się więcej pobierz ekspertyzę.
POBIERZ EKSPERTYZĘ