Niniejszy dokument służyć ma określeniu miejsca i sposobów wykonania interwencji inżynierskich polegających na wykonaniu odpowiednio ukształtowanych nasypów kamiennożwirowych w korytach rzek systemu górnej Pasłęki, przez Towarzystwo Miłośników Pasłęki „PASSARIA”[1], realizowane w bezpośrednim kontakcie i współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Przedsiębiorstwem Wody Polskie[2].
Podczas wspólnej wizyty w miejscach wskazanych przez Towarzystwo, a mianowicie:
• rzeka Giłwa koło leśniczówki Żelazowice,
• rzeka Pasłęka poniżej mostu w Komorowie,
• rzeka Pasłęka poniżej mostu w Szatankach,
• Struga Trojańska okolice mostu na trasie Olsztyn-Morąg i powyżej ujścia do Giłwy,
wybrano dogodne miejsca interwencji, które mają wzbogacić zróżnicowanie morfologii koryta rzeki i równocześnie zapewnić żwirowy substrat tarłowy o właściwym uziarnieniu. Lokalizacje te znajdują się w terenach chronionych (obszar Natura 2000 Rzeka Pasłęka PLH280006, Dolina Pasłęki PLB280002, Rezerwat Ostoja Bobrów w rzece Pasłęce, (REZ284), Obszar chronionego krajobrazu OCHL65 Dolina Pasłęki.
Dokonano rozeznania dokumentów planistycznych i dotyczących stanu wód w interesującym rejonie, które zawierają rozdziały 1 do 4 opracowania. W następnych rozdziałach (5 do 7) skoncentrowano się na przedstawieniu interesariuszy rzeki, oraz wyników wizyt i dalszego rozeznania stanu roślinności naczyniowej w rejonie zainteresowania. Wykonano pomiary geodezyjne przekrojów poprzecznych oraz spadku lustra wody i linii nurtu[3]. Kilometraż rzeki wyznaczono na podkładzie najnowszego zdjęcia satelitarnego z mapy Google, licząc od jej ujścia do Zalewu Wiślanego, korzystano także z danych zawartych w przewodnikach dla kajakarzy.
Przedstawiono parametry rumoszu skalnego i żwiru potrzebnego do interwencji, zarówno jako substratu tarłowego ryb, jak i trwałości proponowanych form korytowych.
Określono miejsce produkcji mieszanki materiału żwirowego. Wszystkie elementy wystarczające do wykonania pojedynczych zamierzeń w ramach utrzymania wód są zawarte w niniejszym opracowaniu, w tym dla uzgodnienia z administracją wodną i samorządową oraz interesariuszami użytkowania i rewitalizacji rzek, dla wyceny robót w lokalnych warunkach i aplikowania o fundusze na przygotowanie i realizację zamierzenia.
Doświadczenia z realizacji tego zamierzenia będą mogły stanowić przykład metodyki postępowania przy realizacji następnych tego typu zadań w tych i innych okolicznych i podobnych rzekach, gdzie jest potrzebne zróżnicowanie morfologii koryta w celu osiągnięcia ich lepszego stanu ekologicznego.
Źródła danych i metodyki podawane są w przypisach dolnych w tekście.
____________________________________________________________
1 - TMP "PASSARIA", 10-518 Olsztyn, ul. Mazurska 2/4
2 - RZGW - Gdańsk, Zarząd Zlewni w Elblągu, ul. Junaków 3, 82-300 Elbląg, Nadzór Wodny Olsztynek.
3 - Pomiary zostały wykonane przez uprawnionego geodetę
Aby dowiedzieć się więcej pobierz ekspertyzę.
POBIERZ EKSPERTYZĘ