Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$menu_artykulow_image is deprecated in /home/ekounia/ftp/praworzeki/class/class_Menu.php on line 291
Monitoring zanieczyszczenia termicznego zrzutu ciepłej wody z elektrowni Połaniec - przepływ niski/średni
×
logo EKO-UNII;border:none grantodawcy
menu
Wykaz ekspertyz zrealizowanych w ramach projektu Strażnicy dobrego stanu wód

Monitoring zanieczyszczenia termicznego zrzutu ciepłej wody z elektrowni Połaniec - przepływ niski/średni

2 września 2019

Wykonana przez: prof. Roman Żurek
na zlecenie: Towarzystwo na Rzecz Ziemi z siedzibą w Oświęcimiu przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 7

Potrzeba praktycznego zbadania zasięgu strefy wymieszania zrzutów ciepłej wody z Elektrowni Połaniec wynika z:

  1. Konieczności sprawdzenia stanu faktycznego z zapisami Dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Zrzuty podgrzanej wody mają miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie obrębie odcinka rzeki Wisły zaliczonego do obszaru Natura 2000 pod nazwą Tarnobrzeska Dolina Wisły( PLH180049).
  2. Oceny możliwych skutków dla biocenoz Wisły w kontakcie oddziaływania skumulowanego dla kilku elektrowni w tej samej zlewni.

Jak wskazano w poprzednich opracowaniach w ramowej dyrektywie wodnej ustalono obowiązki w odniesieniu do rezultatów (tj. celów środowiskowych. Sposób realizacji RDW pozostawiła każdemu państwu do uznania. Obowiązki te wynikają w szczególności z dyrektywy 2008/1/WE (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/1/WE z dnia 15 stycznia 2008 r. dotycząca zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli (Tekst mający znaczenie dla EOG )) oraz dyrektywy 91/271/EWG (DYREKTYWA RADY z dnia 21 maja 1991 r dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych) dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, w których ustanowiono minimalne kontrole emisji dla określonych instalacji. Jednakże obie dyrektywy zobowiązują do ustalenia bardziej restrykcyjnych kontroli, jeśli są one konieczne do osiągnięcia celów środowiskowych wyznaczonych na mocy innego prawodawstwa.

Obie wspomniane dyrektywy uwzględnione są w podejściu łączonym, o którym mowa w art. 10 ramowej dyrektywy wodnej. Również w ust. 3 tego artykułu wprowadzono wymóg bardziej rygorystycznych kontroli, w przypadku gdy jest to niezbędne do osiągnięcia celów środowiskowych zgodnie z art. 4 ramowej dyrektywy wodnej.

Aby dowiedzieć się więcej pobierz ekspertyzę.

POBIERZ EKSPERTYZĘ

wykaz ekspertyz

Stow. Ekologiczne
EKO-UNIA

Od 1994 r. realizuje projekty ekologiczne i społeczne zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju.Działania mają zasięg lokalny, krajowy i międzynarodowy.
strona Stowarzyszenia
Koalicja Ratujmy Rzeki
skupia organizacje zajmujące się ochroną polskich rzek, potoków, obszarów wodnobłotnych, jak również naukowców, osoby, samorządy i instytucje, dla których los polskich rzek i ekosystemów wodnych jest istotny. Istniejemy od 2016r. strona Stowarzyszenia
Towarzystwo na rzecz Ziemi
działa na rzecz zachowania, ochraniania i odtwarzania dziedzictwa przyrodniczego oraz ochrony zdrowia i życia ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń
strona Stowarzyszenia
Projekt „Strażnicy dobrego stanu wód -monitoring regulacji środowiskowych” jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, numer umowy POWR.02.16.00-00-0070/17-00.
kontakt:
Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA"
ul. Białoskórnicza 26
50-134 Wrocław
email: info@eko-unia.org.pl
tel./fax +48 71 344 22 64   Skype: eko.unia
logos
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe