Głównym celem niniejszej ekspertyzy jest przedstawienie aktualnego składu gatunkowego oraz charakterystyka rozmieszczenia i liczebności wszystkich gatunków ptaków lęgowych w obrębie obszarów chronionych położonych we wschodniej części koncesji poszukiwawczej Sawin II 34/2014/p.
W trakcie prac terenowych szczególną uwagę zwrócono na stanowiska rzadkich i zagrożonych w Unii Europejskiej gatunków ptaków wpisanych do I Załącznika Dyrektywy Ptasiej 2009/147/WE z 30 listopada 2009 oraz wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (Głowaciński 2001). Pomimo, że centralny obszar Polesia objęty jest wszystkimi najważniejszymi formami ochrony przyrody w Polsce (Międzynarodowy Rezerwat Biosfery UNESCO, Międzynarodowa Konwencja Ramsarska, park narodowy, obszar NATURA 2000, park krajobrazowy, obszar chronionego krajobrazu i inne), na tym terenie planuje się budowę nowych kopalni węglowych.
Proponowane inwestycje mogą w przyszłości negatywnie wpłynąć na sytuację hydrologiczną tego obszaru oraz zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów oraz siedlisk przyrodniczych. Szczególnie narażone są rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt zamieszkujących tereny podmokłe, które są wrażliwe na działalność człowieka oraz zmiany stosunków wodnych w obrębie łąk, pastwisk i torfowisk.
Aby dowiedzieć się więcej pobierz ekspertyzę.
POBIERZ EKSPERTYZĘ