W dniu 26 maja 2018 r. PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni we Włocławku dokonały kontrolowanego zrzutu wody ze Zbiornika Włocławskiego. Fala wezbraniowa o wysokości ok. 1 m spłynęła korytem rzeki zalewając piaszczyste wyspy, łachy i odsypiska w nurcie dolnego biegu Wisły, pomiędzy zaporą we Włocławku a ujściem Wisły-Przekopu, na terenie chronionym w większości jako Obszar Specjalnej Ochrony "Dolina Dolnej Wisły" w sieci Natura 2000 (dalej jako OSO). Zalew tych wysp wiązał się ze zniszczeniem lęgów gniazdujących w tym siedlisku czterech gatunków ptaków, stanowiących przedmiot ochrony obszarowej na terenie OSO: sieweczki rzecznej (Charadrius dubius), mewy siwej (Larus canus), rybitwy białoczelnej (Sternula albifrons) oraz rybitwy rzecznej (Sterna hirundo) (dalej jako gatunki docelowe). Zrzut wody miał miejsce w terminie odpowiadającym występowaniu w populacjach gatunków docelowych największej liczby aktywnych lęgów w cyklu rocznym, tj. w zależności od gatunku, krótko po szczycie składania zniesień pierwszych lub w trakcie szczytu składania zniesień pierwszych.
W swej decyzji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (dalej jako RDOŚ) uznał, że sprokurowana przez PGW Wody Polskie fala wezbraniowa spowodowała straty następującej liczby lęgów gatunków docelowych: sieweczka rzeczna - 22 do 23, mewa siwa - 3 lub 4, rybitwa białoczelna - 47, rybitwa rzeczna - 62 do 64. Jednocześnie RDOŚ zestawił powyższe liczby zniszczonych w końcu maja 2018 r. lęgów z liczbami lęgów zastępczych (tzn. lęgów składanych przez ptaki po stracie pierwszego zniesienia) stwierdzonych na obszarze opracowania w czerwcu i lipcu 2018 r. Z powyższego zestawienia wynikało, iż liczba lęgów zastępczych na terenie OSO przewyższała liczbę lęgów zniszczonych w wyniku zrzutu wody. Powyższe ustalenie stanowiło przesłankę konkluzji RDOŚ, iż zrzut nie doprowadził do wystąpienia szkody w środowisku w znaczeniu ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku. W rezultacie RDOŚ umorzył postępowanie w sprawie nałożenia na podmiot korzystający ze środowiska obowiązku przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych.
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie błędów w argumentacji RDOŚ, wynikających z niewłaściwej interpretacji materiału dowodowego oraz niedostatecznej wiedzy o biologii lęgowej docelowych gatunków ptaków. W szczególności, przedstawione tu błędy RDOŚ obejmują poniższe zagadnienia:
W tym kontekście, szczegółowe cele opracowania obejmują:
Zestawione informacje przygotowane zostały z przeznaczeniem do wykorzystania w postępowaniu odwoławczym od decyzji RDOŚ z 27 grudnia 2018 r.
Aby dowiedzieć się więcej pobierz ekspertyzę.
POBIERZ EKSPERTYZĘ