W dniach 17-19 lipca 2019 r. nastąpiło silne wezbranie wód w karpackich dopływach Wisły. Największe szkody powodziowe wystąpiły w zlewni Dunajca i jego dopływów, szczególnie w dolinach rzeki Kamienicy i Ochotnicy (lewe dopływy tzw. „środkowego” biegu Dunajca). Szkody powodziowe wystąpiły również w dorzeczu Raby (Stradomka, Tarnawka) i Uszwicy. Zanotowano straty w infrastrukturze - część dróg została zarwana (m.in. pół jezdni DW 986 w Szczawie), gdzieniegdzie koryta niebezpiecznie zbliżyły się do budynków, uległy zniszczeniu instalacje wodnosanitarne. Erozje brzegów i miejscowe podtopienia wystąpiły również w korycie Dunajca poniżej Nowego Targu, a powyżej Zespołu Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Nidzica, na Dunajcu „środkowym” w okolicach Starego Sącza i Nowego Sącza, na rzece Białce i na Łososinie.
Zarządca wód – RZGW w Krakowie, Zarząd Zlewni w Nowym Sączu, któremu podlega cała zlewnia rzeki Dunajec, zlecił i prawdopodobnie odebrał prace hydrotechniczne na rzekach. Zakres prac obejmował udrożnienie cieków, naprawę brzegów przez cofnięcie skutków erozji (nadsypanie materiałem pozyskanym z rzeki) oraz umocnienie tych brzegów. Celem prac - usuwania skutków powodzi, było zabezpieczenie infrastruktury.
Celem autora niniejszego opracowania była weryfikacja procesu administracyjnego, zbadanie zasadności podjęcia „uproszczonej” procedury i rozpoznanie zakresu negatywnych oddziaływań (w tym na osiągnięcie celów środowiskowych) oraz skuteczności „działań minimalizacyjnych”. Wzięto przy tym pod uwagę kumulację oddziaływań wszystkich omawianych prac, a także robót o podobnej charakterystyce, jak i działań innych podmiotów, zarówno wykonanych wcześniej jak i planowanych. Ograniczeniem przy tworzeniu ekspertyzy były ograniczenia czasowe i bardzo późny dostęp do niektórych materiałów dowodowych. Mając to na uwadze, niniejsza praca nie opisuje wszystkich możliwych oddziaływań w terenie – weryfikacji w przyszłości wymagać będzie zwłaszcza rzeczywisty zakres prac, jak i czas utrzymywania się negatywnych oddziaływań. Odzwierciedla to jednak warunki jakie miał organ ochrony przyrody przy podejmowaniu rozstrzygnięć na temat przedmiotowych robót.
Aby dowiedzieć się więcej pobierz ekspertyzę.
POBIERZ EKSPERTYZĘ