Celem ekspertyzy jest ocena przyszłych potrzeb wodnych powiatu jasielskiego w związku z planowaną budową zbiornika wodnego Kąty-Myscowa na rzece Wisłoce na terenie gminy Krempna oraz Nowy Żmigród. Zgodnie z Raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko z roku 2013, zapora czołowa planowanego zbiornika zlokalizowana ma być w 133,6 km rzeki Wisłoki, na terenie gminy Nowy Żmigród, natomiast jego cofka ma sięgać miejscowości Polany oraz Krempna w gminie Krempna. Deklarowane cele budowy zbiornika to ochrona przed powodzią i zaopatrzenie w wodę Jasła oraz innych miejscowości w zlewni Wisłoki. Niestety przywołany Raport nie określa precyzyjnie zasięgu ochrony przeciwpowodziowej, ani nie zawiera wykazu miejscowości, które miałyby być beneficjentami zbiornika i zaopatrzenia w wodę po jego zbudowaniu.
Ekspertyza jest pogłębioną analizą prognoz zaspokojenia komunalnych potrzeb wodnych ludności, a także przyszłych potrzeb wodnych rolnictwa i leśnictwa oraz przemysłu. W analizie posłużono się aktualnymi, dostępnymi danymi Banku Danych Lokalnych, który jest największą w Polsce bazą danych GUS o gospodarce i gospodarstwach domowych, społeczeństwie, demografii i środowisku. W metodyce pracy oparto się na doświadczeniach związanych z oceną potrzeb wodnych ludności i gospodarki Polski, realizowanych w ramach realizowanego w latach 2009-2010 przez IMGW PIB projektu KLIMAT, modyfikując ją do warunków powiatu jasielskiego.
Opierając się na powyższych badaniach, w których wykorzystano model RegCM prognozy zmian sumy opadów dla trzech scenariuszy rozwoju, w powiecie jasielskim nie przewiduje się zmniejszenia sumy opadów, a tym samym - zmniejszenia zasobów wodnych. Niektóre scenariusze prognozują nawet wzrost sumy opadów o 20% rocznie. Ten wzrost może wynikać ze zjawiska opadów nawalnych, więc poprawa zasobów wodnych powiatu zależeć będzie przede wszystkim od zwiększenia lokalnej retencji naturalnej mającej na celu zatrzymanie opadów w miejscu ich powstania.
Na podstawie doświadczeń i cytowanych badań, aktualnych prognoz demograficznych i trendów rozwoju przemysłu oraz jego wodochłonności, a także prognozy rozwoju turystyki i zaktualizowanych danych na temat zwodociągowania powiatu, oceniono obecne i przyszłe potrzeby wodne ludności i gospodarki powiatu jasielskiego. Oceny dokonano w trzech wariantach: stabilnego rozwoju, intensywnego wodochłonnego rozwoju oraz rozwoju zrównoważonego.
Aby dowiedzieć się więcej pobierz ekspertyzę.
POBIERZ EKSPERTYZĘ